poniedziałek, 18 lipca 2016

Czytanie- formą komunikacji z dzieckiem

Czytanie, jako forma komunikacji z dzieckiem

  Wiadome jest, że dziecko znajdujące się, jeszcze w brzuszku mamy, słyszy dźwięki, nie tylko te w środku ale i te na zewnątrz. Dlatego tak bardzo ważne jest, to żeby rozmawiać z nim już na tym etapie. Słysząc, bowiem głos mamy, taty czy dziadków, maleństwo uczy się je rozpoznawać. Znajome głosy działają uspokajająco, jest to niezmiernie ważne po narodzinach maleństwa. Częstym jednak problemem jest fakt, iż nie wiemy co mówić, dziwne jest bowiem, mówienie do brzucha. Częściej kłopot ten mają przyszli tatusiowie, ale nie omija, to także mam. Dobrym sposobem przełamania się, jest czytanie, proponuję tutaj bajki czy wierszyki. Czyta się je przyjemnie, zawierają ładne słownictwo a i nas dorosłych wprawiają w dobry nastrój, kto bowiem nie uśmiechnie się czytając o krasnoludkach czy Aladynie. W ten łatwy i przyjemny sposób zaczniemy nawiązywać więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że czytanie było dla mnie super sposobem na komunikację z Dominikiem, kiedy ten był jeszcze w brzuszku. Wybrałam wiersze Jana Brzechwy, wydane przez Wydawnictwo Olesiejuk. Jest, to fantastyczny zbiór najbardziej popularnych wierszy Brzechwy, znajdziemy tu między innymi, takie tytuły jak: "Koziołeczek", "Samochwała", "Sójka", "Entliczek- pentliczek", czy kultowa "Kaczka dziwaczka". Wydanie te, składa się z trzydziestu sześciu wierszy, każdy opatrzony przepiękną ilustracją, wykonaną przez Monikę i Dariusza Stolarczyków. Okładka książki również zasługuje na uznanie, wykonała ją Beata Białogłowska- Piwko/ WO.
  Książka, ta towarzyszyła mi również od pierwszych dni życia synka, czytałam ją mu, kiedy tylko mogłam, oczywiście, maleństwo zaraz po narodzinach nie reagowało na czytane wierszyki, ale za to słysząc mój czy męża głos, stawał się spokojny i zasypiał, bardzo mi to ułatwiło wyrobienie nawyku zasypiania o stałej porze. Dzisiaj kiedy Dominik ma skończone czternaście tygodni, czytam mu nadal te wierszyki, z tym że zaczyna on, na nie reagować uśmiechem, dzieje się tak, ponieważ kojarzy czytany tekst, który jest łatwy w przyswajaniu, poprzez rymy z jakich się składa. Czytając pokazuje mu obrazki, które dzięki fantastycznym kolorom przykuwają jego wzrok, potrafi już się na nich skupić przez dłuższą chwilę.
  Czytanie dla niemowlaka, nie jest łatwe, trzeba robić to w sposób aktywny. O aktywnym czytaniu, napiszę w następnym poście. Niemniej jednak może stanowić wspaniałą zabawę dla dziecka, tego kilku miesięcznego, jak i kilku letniego. Wyrabia również wspaniały nawyk, jakim jest czytanie.

"Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej..."
                                                                                                                                      Jan Brzechwa

  Tak, więc zachęcam wszystkich: rodziców,tych przyszłych, jak i obecnych, oraz dziadków, ciocie czy wójkow. Czytajmy dzieciom!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz